Netiketa (spojením slov „net“ neboli síť či internet a „etiquette“ neboli etiketa) je souhrn všeobecných pravidel chování v kyberprostoru. Hlavním cílem netikety je standardizovat formu komunikace a spolupráce takovým způsobem, jako je tomu i v reálném životě. Pro představu můžeme uvést kodex netikety od Virginie Sheaové, která uvádí následující soubor pravidel netikety:
Na druhém konci je také člověk, nikoliv počítač. Pamatujte na to, co píšete.
Držte se obvyklých pravidel slušného chování. To, co není vhodné v obvyklém životě, není většinou vhodné ani na internetu.
Je potřeba vědět, v jakém prostoru se nacházím a s kým mluvím. Co je povoleno například v jednom skupinovém chatu, nemusí platit pro jiný.
Berte ohled na to, že každý má jiný režim a nemusí být stále přístupný. Počkejte si na reakci.
Chovejte se slušně a taktně. Lidé mnohem ochotněji budou jednat s člověkem, který má dobrou pověst.
Pomáhejte v diskusích a sdílejte své znalosti za dobrým účelem.
Pokud jste svědkem nepřátelské diskuse bez věcných argumentů, snažte se ji posunout do jiné roviny a účastníky diskuse usměrnit.
Nezasahujte do soukromí jiných. A pokud vám omylem přijde zpráva, která vám nepatří, smažte ji a odesílatele upozorněte na jeho chybu.
Moc nutně neznamená, že je někdo lepší a někdo horší. Ani to neznamená, že je potřeba moc využívat k nekalým účelům.
I vy děláte chyby. Nevysmívejte se za ně ostatním a nenadávejte na ně.
Mezi další body jiných kodexů netikety mohou také patřit pravidla nerozesílat spam a reklamu, neporušovat autorská práva či nešířit hoaxy.