Poslechněte si následující část jako podcast.
Pravidelný pohyb je jedním z nejzákladnějších prvků zdravého životního stylu. Poděkuje vám nejen tělo, ale hlavně i váš mozek. Pokud již pravidelně cvičíte, nadále v tom pokračujte. Zkuste ovšem tento týden přidat něco nového – ať šokujete své tělo. Pravidelný pohyb značí minimálně 30-45 minut denně. Pokud se nejedná vyloženě o extrémní silový sport, tak takový pohyb můžete zařadit každý den. Vhodné je přidat 2-3x týdně silový trénink, ideálně ob den, pro lepší regeneraci svalů. Ze začátku ovšem postačí i lehká procházka ve svižnějším tempu či hodina jógy.
Jestli si netroufáte na celých 30-45 minut cvičení, klidně ze začátku volte mírnější tempo a například jen 15-20 minut pro aktivitu. Postupem času tuto dobu navyšujte. Zkuste dosáhnout alespoň 3x týdně 20 minut. Preferujte chůzi kdykoliv můžete, kdy máte možnost střídat rychlost, tempo a terén.
Další variantou je si celých 45 minut rozdělit na dva 20-25minutové úseky, které můžete zařadit kamkoliv během dne. S tím, že při telefonování budete chodit po místnosti, půjdete po schodech místo výtahem, vystoupíte o zastávku dříve či zaparkujete autem dále od vchodu apod. Stejně tak pokud máte sedavou práci, zkuste se alespoň jednou za hodinu zvednout a projít se po místnosti.
Vhodnou pomůckou je cvičení si naplánovat a držet se stanoveného plánu. Vezměte si kalendář a napište si konkrétní dny, ve kterých budete cvičit.
Toužíte již nějakou dobu zkusit nějaký nový koníček, naučit se nový jazyk, přečíst si knihu, jít na kurz vaření? Tak nyní je vhodný čas. Nečekáme, že se hned budete někam přihlašovat, ale zkuste se porozhlédnout, jaké máte ve svém okolí možnosti. Nebo si projděte internet, co vám nabízí, a vyberte si něco, co budete chtít zkusit. Neboť nové zkušeností znamenají nové stimuly pro váš mozek.
Jak bylo řečeno v části týkající se spánku a odpočinku, je vhodné spát minimálně šest, ideálně však sedm až osm hodin denně. Pokud spíte běžně šest hodin či méně, můžete se cítit unavenější a podrážděnější. Skrytou hrozbou je rozvoj civilizačních onemocnění a riziko rozvoje demence. Zkuste chodit spát dříve a dodržujte alespoň sedm hodin spánku. Je také vhodné vytvořit si spánkový rituál (choďte spát a vstávejte ve stejný čas i o víkendu a dělejte půlhodiny až hodinu před spánkem nějakou uklidňující činnost). Poslední jídlo jezte ideálně tři hodiny před spánkem. Další tipy byly zmíněny již v předešlých částech.
K odpočinku si zkuste nějakou techniku, která vám pomůže snížit stres a kterou budete praktikovat 15 minut denně, doporučovali bychom nějaké dechové techniky, meditaci či psaní deníku vděčnosti (více na to téma máme v kurzu Úvod do technik okamžité pomoc), nebo již zmíněný Mindfulness.
Je důležité nejenom co jíte, ale i kdy to jíte. Jak již bylo řečeno, je vhodné se stravovat v nějakém časovém okně například od 7:00 do 19.00 (nebo jakémkoliv pro vás vhodnějším 12-10hodinovém okně). V tomto prvním a druhém týdnu se vyhněte jezení v restauracích, ať si zvyknete na nový způsob stravování. Začněte si připravovat jídlo doma a berte si jej s sebou do práce.
Ohledně konkrétních stravovacích návyků, jež jsou popsány v modulu Výživa (pro mozek), zde jen stručně opakujeme nejdůležitější rady.
Jestli se považujete za společensky aktivního člověka, tak je to skvělé a klidně v tom pokračujte. Nové setkávání s cizími lidmi je pro váš mozek velmi obohacující. Nebo se ozvěte osobě, kterou jste dlouho neviděli a pozvěte ji na večeři.