Synchronní forma komunikace je tradičnější a nám z osobního života bližší. Významným posunem se v této oblasti staly instantní messengery, které nahrazují běžnou komunikaci a umožňují jí tak přenést do online prostředí. Synchronní komunikace umožňuje bezprostřední reakci a probíhá přímou interakcí s druhým člověkem. Takový online rozhovor si dnes můžeme snadno představit s pomocí Messengeru od Facebooku, WhatsAppu či Skypu.
Zásadní změna přichází i v rámci synchronní komunikace. Lidé se dnes nemusí omezovat pouze na textové zprávy, komunikovat mohou také prostřednictvím například různých nálepek, smajlíků či GIFů. Narůstá tak bohatost komunikace mezi danými uživateli, které zároveň mohou mít vedlejší efekty. Zatímco u živého setkání dokážete skrze mimiku číst člověku z tváře, jak informaci předává (například zda se jedná o ironii), ironická textová zpráva s usmívajícím se smajlíkem je mnohdy k pochopení o něco těžší.
Stejně jako asynchronní komunikace mnohdy (alespoň na chvíli) plní spíše formu synchronní, i synchronní komunikace může velmi lehce sklouznout do formy asynchronní. To například tehdy, kdy se jeden z účastníků komunikaci plně nevěnuje a soustřeďuje se na jiné činnosti. Což je v podstatě fenomén, který online komunikaci doprovází neustále.