Vyhledávání a filtrování dat a informací

Stejně jako definování informační potřeby, tak i vyhledávání je velmi důležitou částí procesu při zpracovávání nových informací.  Jak už jsme si řekli – čím konkrétnější bude vaše formulace potřeby, tím jednodušší ve většině případů bude vaše cesta k dohledání potřebné informace. 
 
Vyhledávat informace můžeme různými metodami s různými zdroji. Ať už se jedná třeba o klasický jízdní řád, učebnici, internetový článek nebo excelovskou tabulku. Většina z nás si jistě vyhledávání informací na internetu spojuje s “googlením”. Google se pro nás totiž stal vyhledávacím středobodem a bránou k tomu, abychom se dozvěděli a našli téměř vše.

Jenže co když do Googlu napíšeme třeba slovo “Cloud”? Google nám nalezne více než 2,5 miliardy výsledků! Musíme tedy vědět, NA CO přesně se chceme zeptat a JAK se na to zeptat. Vezměme si, že chceme vědět, jaká cloudová úložiště existují, abychom je mohli porovnat, jednu ze služeb si vybrat a začít využívat. V takovém případě můžeme do vyhledávacího řádku napsat například “srovnání cloudových úložišť”. Zhruba 30.000 výsledků, to už je mnohem lepší, ne? 
 
S takovými výsledky můžeme i nadále pracovat, tedy je filtrovat. Abychom našli co nejnovější informace, můžeme si nechat zobrazit pouze články, které nejsou starší než jeden rok. V konečném výsledku jsme se dobrali k 1700 výsledkům.

Takovou metodu vyhledávání lze koneckonců použít i pro další internetové vyhledávače.